Зимовим спалахам простудних захворювань знайшли пояснення на клітинному рівні

52

Зимовим спалахам простудних захворювань знайшли пояснення на клітинному рівні

Взимку, одягаючи дітей тепліше, покоління батьків пояснюють це тим, що холод послаблює імунітет. Однак лише тепер вчені змогли довести це в експерименті та показали, що саме відбувається в організмі та призводить до зниження його захисту від інфекцій.

Сезонні спалахи застуди – очевидний факт. Зазвичай їх пов'язують з тим, що взимку люди проводять набагато більше часу в приміщенні, закутуються щільніше, створюючи чудові умови для швидкого розповсюдження інфекцій. Існують і більш екзотичні ідеї, включаючи вплив пероксиду водню в краплях води. Але частіше говорять про викликане холодом ослаблення імунітету. Але чому і як це відбувається, із якими фізіологічними процесами пов'язано? Дізнатися це вдалося нещодавно завдяки роботі американських медиків, стаття яких опублікована в Journal of Allergy and Clinical Immunology, інформує UAINFO.org.

Читайте також: З'ясувалося, що антивіковий препарат продовжує життя лише одній статі

Однією з перших ліній захисту нашого організму від інфекцій, що передаються повітряно-краплинним шляхом, виступають клітини слизової, розташовані ближче до кінчика носа. Кілька років тому Бенджамін Блейєр та його колеги показали, що у відповідь на потенційну небезпеку вони виділяють спеціальні слизові бульбашки. Такі екзосоми ефективно пов'язують клітини бактерій, ускладнюючи їх поширення, а також містять антибактеріальні ферменти, які відразу атакують противника.

У новому дослідженні Блейєр зі співавторами продемонстрували роботу цього механізму при протидії вірусам. Забрані у людей зразки клітин піддавали дії двох риновірусів і одного коронавірусу (не того, що викликає Covid-19) – найчастіших причин простудних захворювань. І справді, клітини активно виробляли екзосоми, які обліплювали вірусні частки. Склад екзосом при цьому відрізнявся від тих, що борються із бактеріями. Зокрема, вони містили фрагменти мембранних білків, з якими віруси зв'язувалися, атакуючи як помилкові мішені.

Читайте також: Вчені виявили незвичайний спосіб передбачити тривалість життя

Щоб з'ясувати, як працює цей захист на холоді, вчені просили добровольців провести 15 хвилин за плюс чотирьох градусів Цельсія, після чого вимірювали температуру в носі. Виявилося, за цей час вона встигала впасти більш як на десять градусів. Потім у таку температуру поміщали й клітинні культури, після чого знову піддавали їх впливу вірусів. У таких умовах клітини виробляли загалом менше екзосом.

Очевидно, саме цей механізм веде до зниження захисту організму та регулярних спалахів застуди в зимовий сезон.

Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube

Предыдущая статьяУкраїна візьме участь у саміті G7 – Зеленський після розмови з Байденом
Следующая статьяСБУ виявила на території Харківської єпархії УПЦ (МП) сотні тисяч готівки, прокремлівську літературу та сухпайки окупантів (фото)