Україну в перші 72 години вторгнення врятувало те, що ЗСУ за 8 років війни на Донбасі отримали безцінний досвід, – RUSI

43

Україну в перші 72 години вторгнення врятувало те, що ЗСУ за 8 років війни на Донбасі отримали безцінний досвід, – RUSI

Йдеться про передислокацію військ та гарні навички захисників, які в рази перевершили окупантів, що намагалися взяти території масою.

Про це йдеться у великій доповіді Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень Великобританії RUSI про перебіг російського вторгнення в Україну з лютого до липня. Уривки з неї опублікував у своєму Telegram-каналі український журналіст Володимир Золкін, інформує UAINFO.org.

У доповіді йдеться про те, що коли стало зрозуміло, що вторгнення буде з території Білорусі, за 7 годин до цього Україна наказала передислокувати свої війська на північ.

"Звичайно, це було пізно. Багато військ не дісталися і не встигли підготувати позиції. Українським військам довелося прийняти зустрічний бій. Таким чином Росії вдалося заволодіти ініціативою на оперативному рівні. Але на тактичному російські військові були здивовані відданим їм наказом. Україна була здивована діями Росії на оперативному рівні. Але на тактичному військові ЗСУ були куди краще підготовлені, адже воювали вже вісім років. Це і вирішило результат перших 72 годин війни", – сказано в повідомленні.

Зазначається, що вже на другий день війни українські офіцери почали отримувати численні повідомлення із закликом президента країни-агресора Володимира Путіна не чинити опір і складати зброю.

"Ця спроба впливати за допомогою ІПСО провалилася, і це показує, наскільки Росія недооцінила настрій української армії", – йдеться у доповіді.

Крім того, погано та невчасно проінструктовані російські війська не мали чіткого розуміння свого плану на тактичному рівні. Командири середньої ланки не розуміли своєї ролі у спільному задумі вищого командування.

"Це не означає, що командири середньої ланки були безініціативними і не здатними до ухвалення рішень. Проблема в тому, що у них не було повноти інформації для ухвалення рішень", – наводить цитату з доповіді Золкін.

Також стало відомо, що окремим російським підрозділам віддавали накази рухатися колоною з пункту "А" до пункту "Б" повз українські війська. І це призводило до того, що загарбники прибували до пункту призначення навіть без необхідного озброєння. Ба більше, вони навіть не підозрювали, що будуть змушені розпочати запеклий бій.

"Багато було сказано і про проблеми з паливом, боєприпасами, комунікаціями, їжею та картами. Бувало так, що російські підрозділи навіть не розуміли, де вони знаходяться. Це допомагало українському плану оборони: він полягав у заманюванні російських військ на певні позиції, де вони знищувалися концентрованим артилерійським вогнем", – пише Золкін.

Водночас чисельна перевага 12 до 1 на півночі все одно загрожувала певним ділянкам. У Чернігові 1-а танкова бригада виявилася повністю оточеною без підтримки піхоти. У результаті кругову оборону зайняла тероборона та поспіхом зібрані резервісти.

Водночас зазначається, що з 2014 року Україна змогла оновити 500 танків, при тому, що всього на озброєнні у ЗСУ було 900.

"У Росії було 2800 + 400 танків її проксі-військ ("ЛДНР"). Основним українським танком був Т-64, хоча Т-72 і Т-80 теж використовувався. Але виявилося, що українські танкісти набагато краще навчені. Українці добре володіли тактикою непрямого вогню (ведення вогню за цілями, що знаходяться поза прямою видимістю з вогневої позиції, протилежністю є стрілянина прямим наведенням). За 8 років війни вони відточили ці навички", – цитує дослідників Золкін.

Також у доповіді йдеться про те, що у Чернігові українським бійцям допомогла і лісиста місцевість. Вона скувала пересування російських військ та завадила їм зачавити ЗСУ масою.

"Допоміг і покращений автомат заряджання, який підвищував скорострільність українських Т-64. Внаслідок лісових боїв на короткій дистанції в 100-200 метрів українцям вдалося отримати вгору. До третього дня російському командуванню стало очевидно, що їхній план дав серйозну тріщину. Російські сухопутні війська загальмували, зустрівши запеклий опір. Провалилися і спроби російських спецслужб нейтралізувати українське політичне керівництво – критичний елемент плану. Українським ССО та контррозвідці вдалося ідентифікувати, ізолювати та знищити проникні групи", – зазначили дослідники.

Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube