Два місяці щоденного споживання солодкого газованого напою послабили пам'ять та когнітивні здібності щурів. Вчені пов'язують це з розвитком окислювального стресу у клітинах їхнього мозку.
Кока-колу та інші солодкі газовані напої не можна назвати корисними чи хоча б нешкідливими для здоров'я. Надмірна кількість цукру в них веде до розвитку діабету, хвороб серця, зубів та печінки. Навіть «дієтичні» варіанти із цукрозамінниками можуть пошкоджувати серце та судини. Тепер бразильські вчені продемонстрували ще одну небезпеку таких напоїв для когнітивних здібностей. Про це вони пишуть у статті, опублікованій у журналі Experimental Gerontology, інформує UAINFO.org.
Читайте також: Секрети довголіття: які напої допоможуть зберегти молодість якнайдовше
Жозіан Будник та її колеги з Університету Південної Санта-Катарини проводили експерименти з лабораторними пацюками. Їх розподілили на групи за віком – два місяці, вісім та 14 – і перевірили когнітивні та поведінкові навички за допомогою лабіринтів. Після цього протягом 57 днів половину тварин у кожній групі напували кока-колою, а іншу половину – звичайною водою. Когнітивні тести повторювали відразу після цього терміну, а також десять днів після повернення піддослідних щурів до нормальної дієти. Нарешті, деяких тварин убивали, щоб вивчити стан тканин їх мозку.
Пацюки з контрольних груп, які пили просту воду, не демонстрували жодних суттєвих змін. А ось у дослідних групах зміни виявились очевидними, особливо в молодих, дво- і восьмимісячних тварин. У них спостерігалося помітне погіршення пам'яті та здатність проходити лабіринти.
Читайте також: Як застосувати кока-колу з користю: 11 лайфхаків
Гістологічні дослідження мозку показали порушення у структурах фронтальної кори та гіпокампу – важливих областей, пов'язаних з пам'яттю та вищими когнітивними функціями. Вчені з'ясували, що такі ефекти можуть бути пов'язані зі збоями у роботі механізмів захисту від окислювального стресу.
У живих клітинах постійно виникають активні форми кисню, які є потужними окислювачами та здатні завдати серйозної шкоди. Їм постійно протидіють численні та швидкі ферменти. Однак у нейронах щурів, які споживали солодку кока-колу, відзначалася знижена активність цих білків, причому у молодих тварин особливо помітно. Їхні клітини гірше справлялися з активним киснем і розвивали окислювальний стрес з усіма шкідливими наслідками.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube