Європейська Рада знову рішуче засудить агресивну війну, яку Росія розв'язала проти України, і констатує свою непохитну підтримку українському народу.
Така позиція ЄС прописана в проєкті висновків, який має агентство "Інтерфакс-Україна". Цей документ ще мають затвердити лідери ЄС за результатами засідання Європейської Ради, яке відбудеться 26-27 жовтня в Брюсселі.
"Європейська Рада знову заявляє про рішуче засудження агресивної війни Росії проти України, яка є явним порушенням Статуту ООН, і підтверджує непохитну підтримку Європейським Союзом незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів та її право на самооборону від російської агресії. ЄС і далі надаватиме потужну фінансову, економічну, гуманітарну, військову та дипломатичну підтримку Україні та її народові стільки, скільки буде потрібно", — ідеться в проєкті висновків.
Очікується, що лідери пропишуть у документі пункт, що ЄС і його держави-члени "і далі надаватимуть стійку військову підтримку Україні, зокрема через Європейський фонд миру та Місію військової допомоги ЄС, а також двосторонню допомогу з боку держав-членів". "Європейська Рада наголошує на важливості зусиль держав-членів і, в найближчому майбутньому, на необхідності прискорити надання військової підтримки Україні, щоб допомогти задовольнити її нагальні військові та оборонні потреби, включно з ракетами й боєприпасами, зокрема ініціативи щодо артилерійських боєприпасів, щоб надати 1 млн снарядів, а також системи протиповітряної оборони для захисту населення і критичної та енергетичної інфраструктури", — деталізовано в проєкті висновків.
Стосовно довгострокової перспективи лідери ЄС мають намір заявити, що "Європейський Союз і держави-члени разом із партнерами зроблять свій внесок у майбутні зобов'язання щодо гарантування безпеки України, що допоможе їй захистити себе, протистояти зусиллям з дестабілізації та стримувати акти агресії в майбутньому". "Європейська Рада пропонує верховному представнику на основі структури, яку схвалить Рада, проконсультуватися з Україною щодо майбутніх безпекових зобов'язань ЄС і прозвітувати про ці обговорення на засіданні Європейської Ради в грудні. Військову підтримку та безпекові гарантії надаватимуть за повної поваги до політики безпеки й оборони деяких держав-членів і з урахуванням інтересів безпеки та оборони всіх держав-членів", — ідеться в проєкті документа.
В аспекті гуманітарної підтримки лідери ЄС запевняють, що "перед лицем тривалих атак Росії на цивільну й критичну інфраструктуру України Європейський Союз і його держави-члени активізуватимуть надання гуманітарної допомоги та допомоги у сфері цивільного захисту, включно з таким обладнанням, як електрогенератори, силові трансформатори, мобільні теплові станції, а також високовольтне й освітлювальне обладнання, щоб допомогти Україні та її народу пережити ще одну зиму в умовах війни".
Крім того, у проєкті зазначено, що "Європейський Союз і його держави-члени і далі активізуватимуть дипломатичні зусилля і співпрацю з Україною та іншими країнами, щоб забезпечити максимально широку міжнародну підтримку всеосяжного, справедливого й міцного миру, а також ключових принципів і цілей Української формули миру, з метою проведення Глобального саміту миру".
"Росія несе відповідальність за величезні збитки, завдані її агресивною війною проти України. Потрібен рішучий прогрес у координації з партнерами в тому, як будь-які надзвичайні доходи, отримані приватними особами безпосередньо від іммобілізованих активів Росії, можуть бути спрямовані на підтримку України, її відновлення та відбудову, відповідно до застосовних договірних зобов'язань, а також згідно із законодавством ЄС та міжнародними нормами. Європейська Рада закликає верховного представника і Комісію прискорити роботу з метою подання пропозицій", — йдеться в проєкті висновків.
Лідери також зазначать, що Європейський Союз, "як і раніше, відданий підтримці відновлення й реконструкції України в координації з міжнародними партнерами, включно з процесом розмінування". "У цьому контексті Європейська Рада вітає результати Міжнародної конференції донорів з гуманітарного розмінування в Україні, що відбулася в Загребі 11-12 жовтня 2023 року, яка включає підтримку ефективного управління протимінною діяльністю", — йдеться в проєкті документа.
Крім того, лідери ЄС знову заявлять, що "Росія та її керівництво мають нести повну відповідальність за ведення агресивної війни проти України та інших найбільш серйозних злочинів за міжнародним правом". "Європейська Рада закликає продовжити роботу, зокрема в Основній групі, над зусиллями зі створення трибуналу для судового переслідування за злочин агресії проти України, який мав би найширшу міжрегіональну підтримку й легітимність, а також у напрямі створення майбутнього компенсаційного механізму. Більше того, Європейська Рада висловлює підтримку роботі Міжнародного кримінального суду і засуджує спроби Росії підірвати його міжнародний мандат і функціонування", — прописано в проєкті.
Також у проєкті висновків ідеться про те, що "Європейська Рада якнайрішучіше засуджує незаконну депортацію й передачу росіянами до Росії та Білорусі українських дітей та інших цивільних осіб і закликає Росію та Білорусь негайно забезпечити їх безпечне повернення".
"Здатність Росії вести агресивну війну треба ще більше послабити, зокрема шляхом подальшого посилення санкцій, а також їх повної й ефективної реалізації та запобігання їх обходу, особливо щодо товарів високого ризику, у тісній співпраці з партнерами та союзниками. Європейська Рада засуджує тривалу військову підтримку агресивної війни Росії з боку Ірану та Білорусі. Вона також закликає всі країни, особливо КНДР, не надавати матеріальної або іншої підтримки агресивній війні Росії. Європейський Союз активізує свою роботу з партнерами з протидії неправдивим російським наративам і дезінформації про війну", — йдеться в проєкті.
Лідери також можуть зазначити, що "Європейський Союз глибоко розчарований тим, що російський парламент ухвалив закон про відкликання ратифікації Російською Федерацією Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ)".