Новий промисловий хаб Львова: Як працюватиме індустріальний парк “Сигнівка”

31

Новий промисловий хаб Львова: Як працюватиме індустріальний парк “Сигнівка”

Максим Нефьодов, керівник проєкту "Business Revitalisation in Ukraine"

В умовах повномасштабної війни Львів став одним з центрів розвитку бізнесу в Україні. Близькість до кордону з ЄС, перетин важливих магістралей, велика кількість освітніх закладів і кваліфікованої молоді — все це робить місто привабливим для підприємців.

Львівщина і раніше входила до топ-5 областей-експортерів продукції з доданою вартістю. У регіоні активно розвивається промислове виробництво, орієнтоване на експорт до країн Євросоюзу.

Тепер бізнес отримає нові можливості. Львівська міська рада вже представила масштабний проєкт — індустріальний парк "Сигнівка". Підготовлена разом з Київською школою економіки концепція парку передбачає створення у Залізничному районі міста сучасного промислового хабу, де зможуть розміститися близько 50 підприємств.

Розберемо, як саме індустріальні парки впливають на розвиток бізнесу, та що запропонує підприємцям львівська “Сигнівка”.

Світовий досвід

Досвід будівництва індустріальних парків в абсолютно різних країнах демонструє їхню ефективність у залученні інвестицій, створенні нових робочих місць, розвитку інфраструктури та промисловості. Але що забезпечує їх успіх?

Податкові пільги, залучення наукових установ до виробництва, технологічні хаби для стартапів, зручна інфраструктура та вдале розташування — все це переваги, які дають своїм резидентам ІП. До того ж в умовах близькості виробництв, стимулюється обмін досвідом та вироблення інновацій.

Яскравий приклад ставки на наукові досягнення та співпрацю — турецька промислова зона OSTIM, заснована понад півстоліття тому як асоціація дрібних виробників в Анкарі. Зараз індустріальний парк об'єднує понад 6,5 тис. підприємств.

На території OSTIM функціонує технологічний осередок, який допомагає малому і середньому бізнесу налагоджувати співпрацю між університетами й промисловістю. Залучення науковців до консультування бізнесу прискорює розвиток підприємств, які не мають фінансових можливостей винаймати висококваліфікованих спеціалістів.

Зараз OSTIM навіть має власну електростанцію, яка забезпечує електроенергією всіх учасників парку. Концентрація підприємств робить подібні проєкти можливими та потрібними — певен власна електростанція допомогла б багатьом українським виробникам у моменти російського енергетичного терору.

Взаємодія наукових установ, бізнесу і держави (така модель взаємодії відома як Triple Helix) наочно демонструє свою ефективність і в Люблінському науково-технологічному парку.

У парку працюють консультанти, які допомагають бізнесу знаходити підрядників для вирішення поточних завдань. Крім того, технопарк активно заохочує розвиток стартапів, пропонуючи офісні приміщення та організовуючи тренінги, технологічні інкубатори й конкурси.

Особливої уваги заслуговують індустріальні парки в африканській Ефіопії, де їх налічується цілих 13.

Влада Ефіопії визначила розвиток ІП як пріоритет для досягнення економічної трансформації країни, що вже принесло відчутні результати.

Більшість ефіопських індустріальних парків – експортоорієнтовані. За останні роки частка експорту ІП у загальному обсязі промислового експорту країни зросла з 10 % до понад 40%. Парки не лише концентрують виробництво в середині держави, але й вже стимулюють перенесення потужностей з сусідніх країн.

Важливість розумного географічного розташування демонструє й досвід VGP Park Burgos в Іспанії. Парк розташований поблизу національних і міжнародних транспортних маршрутів, що з’єднують Бургос із Мадридом на півдні та Францією на півночі. Це відкриває додаткові можливості для бізнесу — зараз парк також працює як хаб, пропонуючи не лише промислові, але й логістичні приміщення, які мають попит у торговельних компаній.

Переваги індустріального парку у Львові

Концепція ІП "Сигнівка" готувалася з огляду на багатий міжнародний досвід індустріальних і технологічних парків. У ній враховані світові практики Tripple Helix, активного залучення науковців у діяльність парків, а також організації внутрішньої інфраструктури у поєднанні з вдалим географічним розташуванням.

Близькість до європейського автошляху, залізничної колії та зручне авіасполучення забезпечать зручну логістику для резидентів. Водночас розміщення неподалік численних навчальних закладів і наукових установ створює сприятливі умови для залучення молоді й науковців до роботи парку.

Під парк буде виділено 5 комунальних земельних ділянок площею 30 га. Проєкт передбачає можливість будівництва великих підприємств поруч з малими й середніми, що суттєво знизить логістичні та експлуатаційні витрати останніх.

Позаяк промисловість Львівщини в основному націлена на експорт, ІП, перш за все, надаватиме простір для діяльності експортноорієнтованим підприємствам переробної промисловості.

За нашими розрахунками, резиденти ІП "Сигнівка" забезпечать 3600 високооплачуваних робочих місць, а річний дохід парку складатиме близько 3,25 млрд грн. Щороку “Сигнівка” забезпечуватиме близько 680 млн грн податкових надходжень.

Та це не означає, що ми створимо у Львові нову сіру промзону. Сучасний індустріальний парк — це простір для реалізації амбітних проєктів, креативних ідей, створення інновацій.

Ми маємо створити комфортні умови, щоб провідні спеціалісти та компанії прагнули працювати в “Сигнівці”. Індустріальний парк стане хабом для всебічного розвитку підприємництва та вдалим урбаністичним доповненням для міста.

На території парку буде функціонувати озеленена рекреаційна зона з водоймою та безкоштовний громадський центр з навчальним простором, поліклінікою, виставковою залою, закладами харчування і торгівлі, а також дитячими кімнатами.

Коли запрацює “Сигнівка”

Концепцію і проєкт будівництва ІП "Сигнівка" було презентовано Львівською міською радою у липні, після чого мерія оголосила відкритий конкурс з вибору керуючої компанії.

Переможцем конкурсу комісія міськради визначила ТзОВ "Формація Сигнівка". Компанія входить до "Альтера Груп", яка відома успішним будівництвом логістичного центру PORT у Львові та виробничих, логістичних і офісних комплексів у Києві та Дніпрі.

Наступним кроком стане, власне, реалізація плану розвитку ІП. Проєкт відбуватиметься у чотири етапи впродовж наступних 10 років.

Ми очікуємо, що керуюча компанія зможе залучити у розвиток парку щонайменше $5 млрд, а місцева влада допоможе їй наданням пільгових умов для оренди землі.

Вже через 1-2 роки на території ІП "Сигнівка" запрацюють перші виробництва. Тож компанії, які бажають стати резидентами парку, вже зараз можуть планувати власний розвиток разом з новим львівським індустріальним хабом.

Робота над втіленням концепції ІП "Сигнівка" здійснюється у рамках проєкту Good Governance Fund "Ревіталізація бізнес клімату в Україні", який реалізується за підтримки уряду Великої Британії (UK Aid). Імплементатори проєкту — Abt Britain та Київська Школа Економіки.

Предыдущая статья«Харків в опалювальний сезон буде з газом», — Терехов
Следующая статьяНа Харківщині затримали трьох чоловіків за продаж наркотиків (відео)