Дентальна корекція гризунам. Як зрозуміти, що процедуру планують провести по протоколу?

18

Дентальна корекція або підрізання зубів гризунів — це послуга, що вельми часто потребується домашнім тваринам. Серед основних пацієнтів ветеринарної клініки Терра Вет — пацюки, морські свинки, дегу, шиншили та кролики. 

Розглянемо причини проблем з зубами у гризунів, особливості проведення дентальної корекції, приклади порушення протоколу та наслідки, до яких вони можуть призвести.

Зуби гризунів — подарунок природи чи кара господня?

Ротова порожнина гризунів була створена природою по унікальній схемі. Серед її особливостей:

  • ріст зубів протягом усього життя;
  • відсутність коренів;
  • специфіка будови, при тому, що спереду — тверда оболонка, а задня частина є більш м’якою.

При цьому в умовах природного середовища, коли тварина сама добуває собі їжу, зростання та сточування зубів відбувається рівномірно. Тож гризуни не страждають від надмірного росту та не потребують стороннього втручання.

В домашніх умовах ситуація дещо ускладнюється. В основному це відбувається через неправильне або незбалансоване харчування, а також травми чи генетичну схильність. При цьому тварина не встигає сточити зуби, вони переростають, можуть травмувати ясна чи слизові оболонки. Саме в цих випадках потрібна процедура дентальної корекції, яка дозволяє поліпшити стан тварини та запобігти більш серйозним проблемам.

Показання до проведення процедури

Виявити, що тварині потребується дентальна корекція не важко. Достатньо регулярно оглядати ротову порожнину, звертаючи увагу на стан зубів, ясен та слизових оболонок. Сигналом для негайного звернення до фахівців ветеринарного центру є такі симптоми:

  • відмова від їжі;
  • надмірне виділення слини;
  • часте протирання мордочки, ніби тварині щось заважає;
  • втрата ваги.

В запущених випадках можлива поява свищів та абсцесів у нижній щелепі тварини. А якщо проблему довго ігнорувати, то є ризик ослаблення жувальних м’язів або навіть вивиху нижньощелепного суглоба. Це призводить до того, що домашнього улюбленця доведеться штучно годувати протягом всього життя. Тож зволікати зі зверненням до ветеринара не рекомендовано.

Що робити при виявленні проблеми?

Зрозумівши, що тварина відмовляється від їжі, власникам необхідно першочергово записатися на прийом до лікаря. Крім того, серед важливих застережень — запобігання голоду. Травоїдні гризуни та кролики мають вживати їжу навіть при патологіях. Інакше відбуваються незворотні процеси в шлунково-кишківниковому тракті та печінці. Це веде до шлунково-кишкового стазу та створює серйозні ризики для життя навіть після лікування.

Помітивши, що тварина не їсть понад 4-6 годин, а також немає дефекації звертатися до лікаря треба невідкладно. Якщо немає можливості екстрено доставити гризуна до ветеринара треба годувати штучно та примусово:

  • для цієї мети застосовують шприц, що вводять глибоко в ротову порожнину;
  • використовують спеціальний корм для травоїдних, розведений водою;
  • необхідна кількість вказана на упаковці;
  • періодичність годування — кожні 1-2 години, зокрема й вночі.

Для визначення ефективності штучного годування гризунів двічі на день потрібно зважувати та не допускати втрати ваги. 

Як проводиться дентальна корекція гризунам?

Процедура дентальної корекції відбувається за суворо встановленим протоколом. Серед основних етапів:

  • огляд ротової порожнини, вивчення проблеми та виявлення постраждалих ділянок;
  • підготовка до наркозу, в разі якщо тварина в поганому стані, заслабла або втратила вагу попередньо її стабілізують, годуючі через шприц;
  • введення тварини в загальний наркоз для проведення дентальної корекції;
  • підпилювання зубів за допомогою спеціального стоматологічного буру, надання правильної форми та довжини, використання буру дає можливість рівномірно сточувати зубну тканину, не пошкоджуючи структуру зубів;
  • перевірка на предмет залишків їжі, абсцесів, карієсу чи хитання зубів, усунення супутніх проблем;
  • післяопераційний догляд до того моменту, поки тварина не почне їсти самостійно.

Надалі рекомендується регулярний нагляд у ветеринара для профілактики та виключення ризику проблем з зубами.

Помилки та ризики під час дентальної корекції

Головне завдання власника тварини — обрати компетентного ветеринара для проведення операції. На жаль, деякі фахівці або навіть заклади не завжди виконують корекцію відповідно до протоколу. Серед факторів, що мають насторожити господаря і змусити його обрати іншу клініку:

  • Використання кусачок або ножиць замість стоматологічного буру. В такому випадку є великий ризик переломів та тріщин. Це викликає біль та підвищує ризик інфекцій.
  • Відмова від загального наркозу. Процедура є болісною для тварини, а також викликає стрес. Це призводить до шоку або травм через мимовільні рухи.
  • Виписка одразу після операції. Підтвердити, що корекція пройшла вдало можна лише в тому випадку, коли тварина почала самостійно їсти, не відчуваючи дискомфорту. Тож післяопераційний догляд та контроль — це обов’язок ветеринарної клініки.

Профілактика проблем із зубами у гризунів

Запобігти потребі у дентальної корекції або зменшити частоту втручань можна за допомогою профілактичних заходів. Найважливіший з них — правильне харчування. Серед рекомендацій:

  • 85% корму має становити сіно з травою тимофіївкою, саме ця рослина допомагає гризунам рівномірно сточувати зуби;
  • гранульованого корму потрібно не більше столової ложки на добу;
  • додатком до раціону є зелень та овочі.

Важливе застереження для власників тварини стосується зернового корму. Адже він здатен посилити проблеми із зубами. На перший погляд здається що твердий зерновий корм допомагає сточувати зуби. Але насправді це не так. Специфіка зернового корму — швидке насичення та відсутність стимулу довго жувати. Це призводить як до неправильної роботи шлунково-кишкового тракту, так і до тріщин на зубах, що є шляхом до інфекції.Крім правильного харчування рекомендації ветеринарів клініки Терра Вет в догляді за гризунами стосуються регулярного профілактичного огляду у фахівців, а також самостійної перевірки зубів власником тварини.

Предыдущая статьяС Купянщины нужно эвакуировать еще 34 ребенка с семьями
Следующая статьяКурс доллара на завтра: Курсы валют НБУ на 17 октября