Вчені з’ясували, чому чорнобильські жаби почорніли

110

Вчені з'ясували, чому чорнобильські жаби почорніли

Біологи виявили, що підвищений рівень радіації стимулює накопичення меланінів у шкірі жаб із Зони відчуження Чорнобильської АЕС. Він захищає їх від смертельного випромінювання і робить помітно темнішими за побратимів, які живуть у звичайному середовищі.

Стаття з висновками дослідження з’явилася в журналі Evolutionary Applications, інформує UAINFO.org.

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 1986 року, спричинивши небезпечне радіоактивне зараження навколишньої місцевості. З того часу там зберігається зона відчуження, де припинено звичайну діяльність і навіть відвідування обмежене. У відсутність людей входить у права дика природа. Так зона відчуження перетворилася на природну лабораторію, де біологи досліджують багато еволюційних процесів, у тому числі реакцію різних видів та організмів на підвищені дози радіації.

Читайте також: Ігри розуму: вчені нарешті розгадали, чому виникає відчуття дежа вю

У 2016 році в Чорнобилі працювали Пабло Буррако та Герман Оріацола з Уппсальського університету у Швеції. Тоді вчені виявили там східних квакш — звичайнісіньких жаб, які зустрічаються на просторі від Польщі до Греції та Закавказзя. Тварини мали зовсім не звичайне забарвлення: замість яскраво-зеленого кольору вони виявилися майже чорними.

Зацікавившись цим феноменом, вчені продовжили пошуки на півночі України та протягом наступних років виловили та дослідили понад 200 земноводних, що мешкають у 12 різних водоймах із різним рівнем радіаційного зараження, зокрема й за межами зони відчуження.

Чорнобильські квакші виявилися в середньому на 43,6 відсотка темнішими за родичів, які живуть у звичайних умовах. Щобільше, чим сильнішим було радіаційне зараження їхньої «рідної» водойми, тим більш темними ставали ці земноводні, а деякі, що живуть у найсуворіших умовах, виявилися майже повністю чорними.

Читайте також: ЦРУ зацікавилося технологією воскресіння мамонтів та тасманійських тигрів

Це відбувається через накопичення в їхній шкірі меланінів — ключових пігментів, що визначають забарвлення хребетних. Меланіни захищають клітини від небезпечної дії ультрафіолетового випромінювання сонця. А за потреби вони здатні екранувати й радіацію. Не дивно, що чим небезпечніше зараження водойми, тим більше меланіну несуть квакші — і тим чорнішими вони стають. За роки, що минули з моменту аварії, змінилося вже понад десять поколінь жаб, і відбір сприяв появі у них цієї незвичайної ознаки.

Вчені мають намір продовжити дослідження, щоб визначити основні механізми та еволюційні наслідки впливу радіації на флору та фауну.

Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube

Предыдущая статьяУ ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНОМУ МАРІУПОЛІ ЧУТИ ВИБУХИ – ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛИ
Следующая статьяУ деокуповані громади Харківщини відправили вже другий спецвипуск української преси