Юлію Світличну називають лідером виборчих перегонів до Верховної Ради у 179 окрузі, що на Харківщині. Незважаючи на пропозицію від багатьох політичних сил, вона відмовилася від партій та вирішила йти в депутати самовисуванцем.
Будучи самостійною, Юлія Світлична зможе об’єднати у Верховній Раді всіх представників регіону. Як вже зробила це у Харківській області.
Зараз у Світличної найбільший показник довіри в регіоні. І це пояснюється просто. За три роки роботи на чолі регіону Світлична зробила те, що не могли зробити до неї багато років.
При ній було побудовано чотири великі автомагістралі та сотні кілометрів місцевих доріг, басейн у Лозовій та сучасні спортивні комплекси, зокрема у Краснограді; відкрито нові школи та заклади медицини.
Водночас Світлична не дала закрити жодної школи й лікарні на Харківщині, тоді як зараз ця загроза знову нависла над регіоном.
Світличну добре знають в області як успішного управлінця й антикризового менеджера. При цьому вона завжди радилася з людьми з ключових питань розвитку регіону.
В Україні Світличну знають як найкращого управлінця серед усіх губернаторів – під її керівництвом Харківщина неодноразово посідала перше місце серед усіх областей за рівнем соціально-економічного розвитку.
Зі Світличною рахуються в Європі: її двічі обирали Віце-президентом палати регіонів Конгресу Ради Європи як одну з найефективніших представниць українського самоврядування.
Світлична не розкидається обіцянками та принципова у їх виконанні. За дослідженнями Всеукраїнського авторитетного порталу «Слово і діло», Юлія Світлична – єдина з посадовців, яка зробила усе, що обіцяла – виконала всі 100% взятих на себе зобов’язань.
Юлія Світлична змогла примирити різні політичні сили в регіоні та об’єднати їх в команду задля головної мети – розвитку рідного краю.
Тож люди вірять, що Юлія Світлична гідно представлятиме інтереси нашої громади у Верховній Раді. Цим і пояснюється такий високий рівень її підтримки.
Ми вирішили поставити Світличній ряд запитань, щоб зрозуміти, як саме захищатиме кандидат у парламенті інтереси своїх земляків.
– Юліє Олександрівно, Президент Зеленський дякував Вам і просив Вашої допомоги у розвитку області. З Вашим рівнем підтримки балотування від «Слуги народу» полегшило б перемогу. Знаємо, що і багато інших партій пропонували йти від них у Раду. Чому все ж таки вирішили йти на вибори шляхом самовисування?
– Дійсно, напередодні виборів мені надійшли запрошення від багатьох політичних сил стати кандидатом від їх партій.
– Чому ж відмовилися?
– Тому що готова бути представником громади Харківщини у Верховній Раді, а не «партійним заручником». Саме тому йду самовисуванцем. Та й довіру людей завойовують справами, а не партійним квитком. Тому і працювати хочу для людей, а не для партій.
– Але чи усвідомлюєте Ви, що самовисування позбавляє партійної підтримки?
– Знаєте, скільки зараз депутатів від Харківщини у Верховній Раді? Більше 20! З одного боку багато, а з іншого – кожен сам за себе. Практично, кожного знаю і переконана, що більшість з них готові захищати інтереси свого краю. Незалежно від партійних уподобань. Просто частина з них не знає, з чого починати. Особисто я йду в Раду, щоб об’єднати велику Харківську команду. І під нею я розумію не лише народних депутатів. Це і представники місцевого самоврядування, і господарники, і управлінці, і науковці Харьківщини, і прості звичайні люди. Всі ті, хто готовий розвивати рідний край. А ними, повірте, наша рідна земля багата.
– Чому так впевнені, що це у Вас вийде?
– Розповім одну історію. Напередодні президентської кампанії 2019 року на Харківщині вирували політичні емоції. Лідери п'яти із шести політичних партій, фракції яких представлені в облраді, балотувалися в президенти. Всі конкуренти. Уявляєте цей градус напруги? Політична турбулентність була такою, що ставила під загрозу економічний розвиток регіону. Потрібно було діяти негайно. Ми почали діалог із усіма політсилами, що мали різні, часом протилежні, погляди. Я розмовляла з кожним лідером по декілька разів, переконувала їх розглядати розвиток регіону через призму інтересів людей, а не партійних квитків.
– І що, вдалося?
– Безумовно. Вдалося. Ми змогли об'єднатися заради розвитку регіону. А я вам скажу, об'єднати три чверті депутатів у виборчий період – це унікальний для країни приклад. Якщо мені тоді вдалося об’єднати на перший погляд необ’єднуване, то вдасться і цього разу. І ціль тут одна: інтереси Харківщини мають бути захищені.
– Жителі Харківщини починають поступово зневірюватися у тому, що у нової влади вийде. Люди скаржаться, що нова влада Харківщини хоче закрити школи та лікарні, хоча й обіцяє через своїх промовців, що цього не допустить. А ще й скандали у Раді не підвищують її авторитет. Як подолати зневіру?
– Рецепт один. Конкретними результатами, які відчувають люди. Справи завжди важливіші за слова. Саме так моя команда і діяла. Наприклад, ми не дозволили закрити жодної школи чи лікарні в області. Хоча центральна влада намагалася зробити це не раз. Ми не боялися братися за проблеми, які не вирішувалися у регіоні роками. І вирішували їх. Дорога з Харкова на Лозову – один із таких прикладів.
Відремонтували, а по суті збудували заново, чотири магістральні дороги у напрямках Донецької, Луганської, Сумської та Дніпропетровської областей. Траса Харків-Мерефа-Лозова-Павлоград, про яку я вже згадувала, була раніше однією із найгірших у країні. Ми взялися і побудували комплексну дорогу разом з об’їзною навколо. Хто тільки до нас не обіцяв це зробити. Але різниця в тому, що обіцянки були – дороги не було. Ще була обласна філармонія, яку також обіцяли людям усі останні 10 років. Ми не обіцяли. Ми зробили. І сьогодні це – унікальний історичний та культурний об'єкт Харкова. Далі були інші важливі проекти. Інноваційний парк «Синергія», куди і зараз возять усі іноземні делегації, Красноградський спорткомплекс, де безкоштовно займаються сотні діток, сучасний басейн в Лозовій, який 5 років до того не наповнювався водою. Відновили чимало лікарень, шкіл, дитсадочків. В тій самій Лозовій почали приводити до тями міський колектор. Ця проблема ігнорувалась владою десятиріччями. Усі боялися за неї навіть братися. Але я ніколи не ховалася від проблем, і роботи було розпочато негайно. Завдяки цьому в людей сьогодні вже менше проблем з водою, чим було. Але там ще роботи і роботи.
– Звучить як звіт.
– Звучить як розуміння, що робити далі. Ми зараз посередині. Зупинимося ми – зупиниться все. Ви думаєте я дозволю некомпетентності звести нанівець все, що ми зробили? Звісно, ні! Це лише початок. Важливо зберегти взятий нашою командою темп перетворень. Буде важко. Але ми витривалі – у марафонах регулярно беремо участь. Енергію маємо.
– Давайте чітко зараз скажемо людям про 5 ключових задач, які беретеся виконати в Раді.
– Продовжити розвиток Харківщини, забезпечити людей роботою, знизити тарифи, захистити школи та лікарні від закриття, а освітян та медиків від звільнень, які вже заплановані. Взагалі, у парламенті ми маємо знайти спільну мову із депутатами усіх політичних сил, яких турбує не політика, а проблеми людей. Це нас має об’єднати. Тому що тоді в нас буде спільна мета – розвиток наших громад.
– Влада обіцяла зупинити війну. Але українці продовжують гинути на Донбасі. Судячи з останнього загострення конфлікту, протистояння ще продовжиться. Як ви бачите досягнення миру?
– Мир – це перший пункт моєї програми. Необхідно якомога скоріше вилікувати рану збройного протистояння на сході країни. Рецепт миру єдиний – дипломатичні зусилля української влади на внутрішньому та усіх міжнародних фронтах. Українські громадяни мають жити мирно на усіх наших законних територіях. Я буду приділяти особливу увагу цьому надважливому питанню. У мене є розуміння, рішучість та можливості як віце-президента Конгресу Ради Європи додатково залучати можливості європейських інституцій для досягнення миру.
– Питання щодо земельної реформи. Ви згодні з відкриттям ринку землі?
– В такому вигляді безумовно ні. Тут не можна працювати навмання або поспіхом. Треба радитися з людьми щодо такого важливого питання. Не формально, а щоденно спілкуватися. Потрібно спочатку захистити права громадян. Насамперед ідеться про фермерів. Вони мають стати двигуном змін на сільських територіях. Створювати там зайнятість і ставати осередком життя й розвитку.
– Чи корисна медреформа для Харківщини?
– Я переконана, що у кожного мого земляка має бути можливість звернутися до медичного закладу і отримати якісні послуги. Медична реформа буде успішною, якщо її сприйматимуть й медики, і пацієнти. Водночас її ніхто не розумітиме, якщо «швидка» перестане приїжджати, а за аналізом крові треба буде їхати до сусіднього райцентру.
– Під час вашої робити ви не дали закрити жодної лікарні в області. Зараз обласна влада готує звільнення спеціалістів в області, особливо сільських територіях. Ви згодні з такою медреформою?
– Ні. Якщо я бачу, що медреформою називають замок на дверях лікарні, я на таку реформу ніколи не погоджуся.
– До закриття райлікарень може не дійдуть, але ж з 1 квітня масово скоротять медперсонал в Зачепилівці, Сахновщині та інших.
– Це дуже цинічно. Казати, що лікарні не закриваються, а при цьому масово звільняти лікарів та медперсонал. А тим, хто залишиться, знизять зарплату. Лікарні без лікарів – це далеко не ті зміни, які люди чекають. Це або повна некомпетентність влади, або її байдужість. Ні те, ні інше нас не влаштовує. Маємо це зупинити. Більше того, як голова області я ставила за мету відновити, відремонтувати та покращити оснащення наявної мережі медичних закладів. Нам вдалося провести ремонт в більшості лікарень. Зараз деякі районні лікарні оснащені на рівні обласної. Це зроблено протягом останніх трьох років. Наприкінці 2018-го було вирішено збудувати новий онкологічний комплекс у Харкові. Адже тільки в нашій області нараховується близько 80 тисяч пацієнтів із онкологією. А загалом потужності майбутньої клініки розраховані на п'ять областей. Наразі завершено організаційні та проектні роботи, підведено необхідні комунікації, будівництво розпочато. Це – реальний національний проект, який може стати базовим для лікування онкозахворювань в Україні. Лікарня має бути побудована!
– Як ви ставитися до пропозиції влади продати домашніх тварин, щоб розрахуватися за комуналку?
– Дуже обурена. Влада повинна була виконати обіцяне – знизити тарифи. Цього не сталося. А у нинішню аномальну теплу зиму цифри в платіжках мають бути меншими на третину. Друга ж платіжка за транспортування газу – взагалі знущання з людей. Чи вже пробували урядовці скласти дві газові платіжки, щоб зрозуміти, що ніякого розрекламованого зниження цін на тепло немає? Є ще чимало питань у тарифній політиці, якими потрібно займатися терміново.
– Що не так з розвитком Харківщини сьогодні?
– Ми не бачимо реальних системних дій. Зараз завершуються проекти, розпочаті раніше, у тому числі – моєю командою. Вся ця історія рухається лише по інерції. Люди не розуміють, як будуть розвиватися їхні території. З ними не радяться. І це помилка. Плануючи розвиток району чи міста, я завжди радилася із громадою щодо першочерговості кроків. Спілкування – запорука результату.
– Ви багато уваги приділяєте розвитку промисловості. Скажіть, що ви робитимете для того, щоб у людей на Харківщині була робота?
– Для розуміння важливості питання – кожен третій житель Харківщини зайнятий на виробництві. Тому ми допомогли багатьом підприємствам держзамовленнями і таким чином завантажили їхні потужності. Уклали із власниками своєрідний соціальний договір: влада підтримує виробництво, а вони платять нормальну зарплату людям. Зрештою, за кілька років вивели область на перше місце за зайнятістю в Україні. Але що ми бачимо зараз? За короткий проміжок часу катастрофічне падіння обсягу випуску промислової продукції в Харківській області. Зниження на 15%! Про це Держстат вже відкрито каже. Наприклад, найбільші проблеми зараз у Панютінського вагоноремонтного заводу. Люди залишаються без роботи і зарплати. Потрібні негайні держзамовлення. Є проблеми і на іншому містоутворюючому підприємстві – Лозівському ковальсько-механічному заводі. Треба негайно рятувати ситуацію, допомагати підприємствам, аби люди мали роботу та гідну зарплату. Пам’ятаєте, Уряд заявив, що планує забезпечити зростання ВВП України за п'ять років на 40%? Я відверто кажу: з останніми показниками по промисловості Харківського регіону для промисловості Харківщини 2024 рік може взагалі не настати. Тому влада повинна системно займатися розвитком промисловості. Моя команда це вже проходила. Якщо люди довірять, пройдемо знову.
– Ви вчора розвивали область, будучи у владі, а сьогодні маєте конкурента від влади. Більше того – проти вас виставили кандидата-двійника. Вже всі про це говорять, а ви якось не звертаєте уваги. Чому?
– Так, на кожній зустрічі з людьми мене питають про цього «двійника» і що з цим робити. Нічого не робити! Ми добре розуміємо, хто використовує такі брудні технології, хто хоче обдурити людей. Але це ознака слабкості. Ми не будемо звертати уваги на них.
Люди мудріші, ніж дехто вважає. Вони розберуться, що справжній кандидат – це Світлична ЮЛІЯ. І зроблять правильний вибір.
Бо Харківщина вміє робити правильний вибір.
Сергій Самуїленко